Subaru Ascent (2018): pět metrů a 260 koní

Subaru představilo v Los Angeles po předešlé sérii teaserů finální podobu nového velkého SUV Ascent, které naskočí do silně nabitého segmentu, kde působí mimo jiné Honda Pilot, Toyota Highlander, Nissan Murano nebo Mazda CX-9. Jak už je u Subaru zvykem, konečné provedení se od dramatického výchozího konceptu Viziv-7 liší poměrně výrazně, zůstaly pouze základní rysy a auto přišlo o optickou ostrost a výraznost, působí poměrně nenápadně. Interiér je po stránce designu kombinací SUV robustnosti s útulností běžného osobního auta, dominantou palubní desky jsou výdechy ventilace, tvořící opticky jeden celek se středovým panelem.

Ascent je pořádný kus auta, je dlouhý 4999 mm, široký 1930 mm a má rozvor náprav 2891 mm, což z něj dělá největší vůz v historii značky. Tento ideový nástupce modelu Tribeca nabídne buď prostor pro až osm lidí (a minimum zavazadel) nebo pro pět s bonusem velkého kufru. Jeho objem Subaru zatím neprozradilo, stejně jako většinu dalších technických informací. Víme však, že se bude prodávat ve čtyřech stupních výbavy.

K pohonu velkého SUV bude sloužit jediný motor – benzinový plochý čtyřválec o objemu 2,4 l s twin-scroll turbodmychadlem, naladěný na výkon 264 koní a točivý moment 376 Nm, zkombinovaný výhradně s bezestupňovou převodovkou CVT. Zatím není známo, zda se ascent podívá i do Evropy, jeho rozměry a absence “ekologické” motorizace tomu ale zatím příliš nenasvědčují.