Mitsubishi bude prodávat auta bez zrcátek. Už za rok!

Jedna z nejlepších věcí na konceptech je bezpochyby to, že jim chybí zpětná zrcátka. Ta auta (až na pár výjimek) hyzdí, jsou navíc významným původcem hluku v kabině, zvyšují spotřebu a svou funkci sledování dění za autem neplní kvůli mrtvým úhlům nijak zvlášť dobře. Tak proč s nimi neskoncovat? Jejich náhradě kamerami bránila až do roku 2016 evropská a japonská legislativa, avšak dnes už je situace jiná a automobilky se pustily do vývoje „mirrorless“ aut.

Firma Mitsubishi Electric oznámila, že vyvinula kamerový systém Maisart, jenž dokáže rozpoznat objekty za vozem až na vzdálenost 100 m, rozlišit, zda jde o chodce, automobil, motocykl nebo nákladní vůz a s vynikající přesností o nich s pomocí umělé inteligence informovat řidiče. Umí to prý o 70 % lépe, než obodobné konkurenční systémy, které začínají fungovat až zhruba od vzdálenosti 30 m za vozem.

Vozy spřízněné automobilky Mitsubishi se tedy nejspíš stanou prvními, které v roce 2019 vyjedou na japonské silnice bez zrcátek. Jestli budou mít i světový primát, je ovšem otázkou, BMW totiž již dříve oznámilo, že mirrorless techniku uvede do sériových modelů v roce 2019 takže to bude ještě napínavé. 😉