Novinky

Dakar 2018: Toyota a Honda na pódiu

Skončila nejnáročnější rallye planety, nesoucí název Rally Dakar a konaná logicky 😉 v Jižní Americe. Mezi účastníky se obejvily také tovární týmy značek Toyota a Honda. Toyota Gazoo Racing soutěžila se speciálem Hilux mezi automobilky, Honda Racing Corporation nasadila motocykly CRF 450 Rally.

V týmu Toyoty se obejvila zvučná jména automobilového motorsportu Nasser Al-Attiyah (navigátor Matthieu Baumel), Giniel de Villiers (navigátor Dirk von Zitzewitz) a Bernhard Ten Brinke (navigátor Michel Perin). A auta si vedla velmi dobře – Nasser vyhrál 4 etapy a Bernhard jednu, stejně jako Giniel, jenž dojel stylově jako první do cíle soutěže. Na celkové vítězství to však nestačilo, vyhrál Carlos Sainz s peugeotem, na pódiu jej však doplnilo duo toyot Al-Attiyaha a de Villierse.

Honda měla komplikovanou situaci už před začátkem závodu, jeden z nejlepších jezdců Paulo Goncalves se zranil a místo něj nastoupil náhradík José Ingacio Cornejo. Spolu s ním tovární tým tvořili Joan Barreda, Kevin Benavides, Ricky Brabec a Michael Metge. Nejlépe se vedlo Joanu Barredovi, jenž vyhrál tři etapy, ale jeho jízdu také provázelo bloudění a pády, závod nakonec nedokončil. Cíl nakonec viděli jen dva členové týmu HRC – překvapivě náhradník Cornejo, jenž dokončil na 10. místě. Skvěla však nakonec zajel Kevin Benavides. Vyhrál sice jen jednu etapu, ale zato tu poslední a celou rallye tak dokončil na celkovém druhém místě, se ztrátou necelých 17 minut! Ale co naplat, zase vyhrálo KTM… 😉

Na Dakaru měla tovární tým i Yamaha, její WR450F sedlali Adrien van Beveren, Franco Caimi, Rodney Faggotter a Xavier De Soultrait, přičemž prvně jmenovaný jezdec vyhrál dokonce jednu etapu, ale závod dokončil pouze Faggotter na celkovém šestnáctém místě. Určitou satisfakci však může Yamaha cítit z výsledku ve čtyřkolkách. Tam sice nemá tovární tým, ale jezdci na yamahách obsadili prvních 12(!) míst, tedy s výjimkou osmého.