Honda Jazz: přestane se prodávat v Americe?

Honda před pár dny představila čtvrtou generaci modelu Jazz/Fit, jehož minimalistickému designu začínám přicházet na chuť, teď ale přichází v souvislosti s ním trochu znepokojivé zprávy. Tedy znepokojivé překvapivě nikoli pro nás, ale pro USA. 😉

Objevily se totiž spekulace, že Honda zvažuje ukončení prodeje tohoto modelu v USA z důvodu špatných prodejů, přičemž sama automobilka se k nim odmítá vyjádřit. Nebylo by to až tak šokující, trh vozů této velikosti v Americe je malý, protože cena benzinu je nízká a poskytovaný komfort na tamní poměry poněkud tristní. Některé automobilky už své zástupce z tohoto segmentu stáhly a tržní podíl této kategorie stále klesá.

Ještě před 10-12 lety to vypadalo, že Honda s Jazzem trefila do černého, v nejlepším roce 2008 jich prodala skoro 80 tisíc, ale ani vletech 2009, 2011 a 2014 to nebylo špatné (67 a 2 x 59 tisíc) jinak se čísla poměrně stabilně pohybovala kolem padesáti tisíc. Jenže vloni to bylo jen 35 a letos si Jazz, tedy pardon, Fit, pohoršil zatím o 17,2 %.

Na druhou stranu – abychom Jazzu nekřivdili – je to výběhový model a prodeje kolem 30 tisíc má v USA například Mitsubishi ASX (i když samozřejmě s větším ziskem) – a na zavření to není. Osobně si myslím, že by byla škoda z Ameriky vycouvat a Honda by to myslím měla zkusit ještě s novým jazzem, jehož vzhled není tak kontroverzní jako u dobíhající generace a navíc by Amíky mohl zaujmout Crossstar. Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne.