Nissan e-4ORCE: teaser nového elektrického pohonu všech kol

Nissan už vloni prozradil, že pracuje na novém systému pohonu všech kol s dvojicí elektromotorů e-4ORCE, určený pro bateriové elektromobily a v lednu oznámil, že první auto, které jej dostane, bude crossover na bázi konceptu Ariya. Nyní nám automobilka prostřednictvím teaserového videa na prototypu leafu naznačuje, co všechno e-4ORCE dokáže.

Nissan se chlubí, že si know-how bral ze systému ATTESA E-TS modelu GT-R a také z inteligentního systému 4×4 u patrolu. Za běžných podmínek je e-4ORCE čtyřkolka s rozložením točivého momentu mezi nápravy v poměru 50:50, ale v případě nutnosti může jít až 100 % dostupného točivého momentu na jednu nápravu, popřípadě mohou nastat různé další varianty těchto poměrů. A nejen to, takhle by asi marketingově to know-how z GT-R moc neprošlo. 😉

Hned úvodní záběry videa ukazují, že systém dokáže také vektorovat točivý moment mezi koly obou náprav, přičemž kola, na která nejde síla motoru, mohou pomoci zatáčet prostřednictvím regenerativního brzdění. Na podobné principu funguje vektorování i u elektromotory poháněné nápravy čtyřkolek SH-AWD u Hondy Legend a NSX. Prý to pracuje báječně, takže lze očekávat, že v případě aplikace takové techniky na obě nápravy bude efekt ještě výraznější.

Nissan říká, že e-4ORCE je ve finálních fázích vývoje, ostatně není divu, premiéra crossoveru Ariya se blíží. Navíc lze očekávat, že automobilka systém poskytne i dalším BEV, možná se tím pádem objeví i v leafu, kde je vyvíjen.