/ Honda opět využije know-how z formule 1 /

Už od samotného počátku své existence využívala společnost Honda motoristický sport jako laboratoř, která „vychovávala“ inženýry a přenášela tam získané poznatky do produkčních modelů. Mohlo by se zdát, že současná F1 je už příliš vzdálená naší silniční realitě, nicméně Honda teď informovala, že zase jednou své zkušenosti z top disciplíny motorsportu využije – u nové generace sériově vyráběných elektromobilů.

Moment – jak lze využít know-how ze současné hybridní F1 pro bateriové elektromobily? Honda je v tomto ohledu až překvapivě konkrétní. Týká se to nedávno avizovaného projektu Honda Zero Series, tedy nové generace tentokrát už (údajně) fakt vychytaných elektroaut. U nich Japonci slibují ploché akumulátory, umožňující stavbu nízkých aut (s nízkým těžištěm) a také výrazně nižší hmotnost, než jaké je u BEV dnes obvyklá. A právě váhy se bude týkat know-how z efjedničky – Honda díky němu vyvíjí velmi tenké a lehké elektromotory …a také novou konstrukci skeletu karoserie, ta ale samozřejmě souvislost s F1 nemá. Proto budou srovnatelné Hondy Zero o zhruba 100 kg lehčí, než ty současné – i při teoretickém použití stejných akumulátorů, ty ale samozřejmě budou také procházet evolucí a ztrácet na váze.

Plně vybavené kompaktní crossover-coupe Honda e:NS2 a e:NP2 (s dojezdem 545 km) pro čínský trh váží 1780 kg, obdobně velké zero by se tedy mělo pohybovat pod 1680 kg.

Honda díky všem těmto faktorům slibuje sportovní svezení, které přinese radost z řízení BEV. Automobilka už také nastínila přesnější časový plán modelů Zero. Začne to v roce 2026 imageovým modelem Saloon s futuristickým designem, nedlouho poté bude ale představeno i (ať už je tím myšleno cokoli) „entry level“ SUV a midsize SUV. V roce 2027 dorazí (asi jen do USA) velké sedmimístné SUV se třemi řadami sedadel. V roce 2028 se přidá ještě kompaktní SUV, v 2029 pak malé SUV a na 2030 je chystán kompaktní sedan. Celkem tedy sedm aut, pět z toho SUV a crossovery.
Honda původně slibovala do konce dekády i elektrický supersport s SSB akumulátory, ten ale teď v aktuálním seznamu chybí. Buď to bude překvapení nebo si Honda není úplně jistá situací kolem vývoje baterií s pevným elektrolytem – nebo se prostě příští NSX o něco odkládá. Víme však už, že hybridní kupé Prelude bude představeno v roce 2025.