/ Subaru WRX S4: tohle auto chce zachránit turbomotory! /

Japonské automobilky si na rozdíl od řady evropských a amerických nemyslí, že je dobrý nápad už teď odepisovat spalovací motory a vyvíjí celou řadu aktivit s cílem udržet je ve formě i poté, co benzin bude tabu. Prakticky všichni významní hráči společně postavili dakarský speciál na vodík a další závodní laboratoř funguje v Japonsku.

V okruhové vytrvalostní sérii Super Taikyu vznikla před dvěma roky kategorie ST-Q určená autům, spalujícím biopalivo. Působí v ní Toyota GR86 a Subaru BRZ, Toyota GR Yaris, GR Corolla H2, GT86 Mazda3, Mazda MX-5, Nissan Z a Honda Civic Type R, což je docela zajímavá skupinka. Subaru se dva roky věnovalo testům 2,4litrového atmosférického boxeru, ale na příští rok chystá novinku. Do ST-Q nastoupí Subaru WRX S4 s turbomotorem 2,4 l, jehož podobu minulý týden ukázala studie Subaru Performance X Future Concept. Důvody vysvětlil vicepresident Subaru Tetsuo Fujinuki a jsou v zásadě dva, byť spolu úzce souvisí. Plejády se chtějí se Subaru WRX S4 zaměřit na to, jak bude biopalivo chutnat vysokovýkonnému motoru a současně jde o to zjistit, jak jde dohromady udržitelné palivo a turbomotor, protože dosavadní zkušenosti ukázaly, že přeplňovaným motorům dělá více problémů, než atmosférám.

Jestli bude i nadále Subaru pokračovat i s BRZ, není známo, ale podle mě ho WRX S4 spíš nahradí, pro tak malou automobilku je asi zbytečné drolit síly. Sluší se také vzpomenout, že Toyota, Honda a Nissan už závodí na biopalivo i v Super GT a Honda navíc pálí v Indycar už od roku 2007 bioetanol. Zkušeností tak Japonci určitě nasbírají dost a je tedy velká šance, že se spalovací motory udrží v nabídce ještě dlouho, i když nejspíš primárně ve sportovních autech.