/ Mazda vyvíjela novou RX-7. Zabili ji Lehmanové… /

Projektový manažer modelu Mazda MX-5 ND Nobuhiro Yamamoto, jenž nedávno odešel do důchodu, poskytl rozhovor kolegům z webu motor1, z něhož vyplynuly velmi zajímavé informace o sportovních modelech hirošimské značky z počátku minulého desetiletí. Stačilo totiž jen trochu toho štěstíčka a všechno mohlo být úplně jinak.

Dva roky poté, co vyjela MX-5 NC, tedy 2007, byl Yamamoto-san pověřen vývojem nové platformy, která měla být společná pro MX-5 ND a také pro – novou Mazdu RX-7! Ano, RX-7. Mazda si poměrně rychle uvědomila, že umírněná RX-8 nebyla přesně to, co zákazníci chtěli, dožadovali se RX-7 – a také ji měli dostat. Jenže v roce 2008 se rozjela americká finanční krize s globálními následky, jíž započal krach banky Lehman Brothers. Mazda se v souvislosti s tím rozhodla, jako spousta jiných automobilek, své plány radikálně přehodnotit.

Mazda MX-5 ND tak byla posunuta o tři roky a Mazda RX-7 úplně zrušena. Vzhledem k načasování byl její vývoj nanejvýš tak ve fázi designérských skic, takže zřejmě nevznikla žádná velká škoda. Mnohem hůř na tom byla ve stejné době Honda, která už prováděla finální testy supersportu s atmosférickým motorem V10 a celý projekt ukončila a jedinou vzpomínkou na něj byl speciál HSV-010 GT pro Super GT. Mimochodem – pan Yamamoto byl také šéfkonstruktérem RX-7 FD a předtím pracoval na vývoji motoru pro vítězný endurance prototyp 787B pro Le Mans, takže to bylo zjevně v dobrých rukách…

Ale na druhou stranu – bez nutnosti přemýšlet o nějakých kompromisech pro dva různé modely se mohl Yamamotův tým o to více soustředit na čistotu MX-5 ND a to je také ten důvod, proč je o tolik lepší než NC a dokázala se vrátit k odkazu první generace. Takže to zase nedopadlo úplně špatně.

To jen tak pro zajímavost. 😉