/ Toyota má další průšvih. Zastavila prodej tří modelů. /

Toyota teď nemá nejlepší období. Aféru Daihatsu s podvody při certifikacích modelů a falšování emisí dieselů od Toyota Industries teď doplňuje třetí průšvih, související s crashtesty a tentokrát si za něj může jen a pouze sama. Týká se tří aktuálně prodávaných modelů a čtyř už nevyráběných. Proto byl teď dočasně na japonském trhu zastaven prodej crossoverů Toyota Yaris Cross, sedanů Corolla Axio a kombi Corolla Fielder.

Objevilo se skutečně pár faktických pochybení, ale nejčastějším problémem bylo, že si Toyota dělá testy po svém, jsou sice přísnější, nicméně se liší od požadavků ministerstva. Tak například při vývoji aktivace airbagů automobilka podle svých slov zohledňuje závažnější kolizní podmínky, než je požadováno a zjištěné výsledky zapsala do certifikačních testů. Uvedená data tedy neodpovídají tomu, co je požadováno. To je problém starších vozů Toyota Crown a Isis.

Výše zmíněné aktuální corolly mají zase neodpovídající data ochrany hlavy chodců při kolizi. Toyota testuje úhel nárazu 65 stupňů, vyžadováno je 50 stupňů. I v tomto případě je interní metodika náročnější, ale neodpovídá zákonným podmínkám.

V případě Yarisu Cross zase došlo v době jeho vzniku ke změně legislativy ohledně typu závaží (zavazadel), která testují ochranu posádky proti proniknutí nákladu do kabiny, Toyota se na to ale vykašlala a deklarovala výsledek podle původní metodiky.

Modely Sienta, Corolla a Crown dále mají nesprávné údaje v oblasti ochrany nohou a hlavy chodců při kolizi, musí se testovat kolize z pravé i levé strany samostatně a Toyota provedla jen jeden test a ten zkopírovala i pro druhou stranu. Crown a Sienta navíc byly při testu ochrany při nárazu zezadu nabourány těžším závažím (1800 místo 1100 kg) a tyto výsledky byly opět uvedeny v certifikaci.

A konečně Lexus RX – při kontrolním testu výkonu motoru nebylo dosaženo deklarovaných parametrů, tak technici „vytunili“ řídicí systém motoru, aby měření ukázalo to, co bylo potřeba.

Jsem zvědavý, co to zase na JDM provede s prodejními čísly…

1 komentář

  • To je fascinující problémeček. 😀 Přísnější procedura, ale vlastně nezákonná 😀

Komentáře jsou uzavřeny.