/ Mazda MX-5 NA prodána za rekordní sumu /

Seznamte se s dost možná nejdražším sériovým roadsterem Mazda MX-5 první generace na planetě (tedy když nepočítáme ty šílence, co si enáčko nechají zrenovovat v Hirošimě). Na americkém aukčním portálu Bring a Trailer se prodala červená NA Miata za zhruba stejné peníze, jaké dnes dáte za MX-5 RF ND (v Americe, samozřejmě). Byla vydražena za 40 500 dolarů, tedy v přepočtu téměř 930 tisíc korun!

V roce 1990 se tamtéž dala Mazda MX-5 koupit za 13 800 dolarů! Jasně, to nám po 34 letech moc neřekne, ale chytré hlavičky spočítaly, že po zohlednění inflace by to dnes bylo 33 310 dolarů. Takže tu máme moc pěkné, zhruba 20% čisté zhodnocení; kdo vám to dá? 😉 Takže se pojďme podívat, co za to téměř mega nový majitel dostal.

Jedná se o MX-5 MY1990 v tehdejším maximálním myslitelném „topu“, tedy s posilovačem řízení, 14″ litými koly, AM/FM kazeťákem, CD přehrávačem, tempomatem, elektricky ovládanými okny, klimatizací, hardtopem a diferenciálem se zvýšenou svorností. To je bez legrace výbava, jíž by mohla babičce závidět i většina NC. Ale výbava není to hlavní. Najeto, pokud se tomu tedy vůbec dá tak říkat, má totiž pouze 38 mil, tedy 61 km!

K pohonu miaty i v Americe tehdy sloužila skromná atmosférická šestnáctistovka s výkonem 117 k a točivým momentem 136 Nm, zkombinovaná s pětistupňovým manuálem.
Dali byste za původní sporťák Mazda MX-5 mega? Já se přiznám, že… dal(!), mít je jen tak někde bez užitku k dispozici. Jezdil bych s tím? Za ty prachy? Zešíleli jste? 😀 Samozřejmě bych vyzkoušel, jak chtěla původně Mazda, aby jezdil jeden z nejikoničtějších sportovních vozů všech dob, ale pak by stejně skončila v klimatizované garáži (kdybych takovou měl). Vyjela by jen na pár desítek, maximálně stovek udržovacích kilometrů ročně, protože stání autům škodí víc, než (občasná) jízda, takže žádná daily. Ale kontejner mi do Hamburku fakt nemíří, tak se jen kochám fotkami, podobnou ve stejné barvě totiž sdílím s nejlepším kamarádem. Můžete udělat do samé. Kochat, samozřejmě. Nebo si ji kupte, dokud jsou a nestojí… milion. 😀