/ JDM květen 2024: Honda a Suzuki letí vzhůru, pád Toyoty a Mazdy zpomaluje. /

Vypadá to, že se situace na JDM po divokém počátku roku začíná uklidňovat, ale stáje vykazuje neobvyklá anomálie, o kterých je určitě dobré vědět. K největšímu hříšníkovi Daihatsu se vrací stále více zákazníků, květnový meziroční propad se snížil na 44,7 % a Toyota, jejíž výkyvy mají díky 30% podílu značný vliv na výsledek celého trhu, klesla o 13,4 %. Oddechnout si mohou konečně u Mazdy, po dubnovém třetinovém pádu to v květnu bylo jen 18,9 %.

Na druhé straně se zastavil dubnový boom Mitsubishi, které si polepšilo už jen o 3,9 %, Nissan šel dolů o 3,4 %, což je také vcelku běžný výkyv, máme tu ale i tři skokany. Subaru o 15 procent, Suzuki o 20,5 % a Honda dokonce o 38 procent! Celkově meziročně JDM klesl jen o 4,4 %.

V segmentu klasických automobilů Toyota i nadále drží první tři místa, respektive má v top 10 sedm zástupců, hegemonii narušují jen dva nissany a honda. Drtivě pokračuje Toyota Alphard, meziročně šla nahoru o 289 %, Honda StepWGN o 180 % a top trojku uzavírá Honda Civic s +108 %.

Co se kei týče, Suzuki to dokázalo! Poprvé zhruba deseti letech předběhla spacia (+92 %) Hondu N-BOX (+4,4 %). Stále se daří Mitsubishi Delice Mini (+30 %), smíšené pocity pak mají asi u Nissanu – typ Dayz si polepšil o 82 %, ale elektrická sakura klesla o 45 %. Tabulky najdete níže ve fotogalerii.
Vypadá to, že se situace na JDM zklidňuje, je ale otázkou, co s ním provedou červnové novinky Toyoty a Mazdy.