/ Nissan Z prodejně drtí supru. Konečně. Nestíhá ani MX-5 a BRZ. /

Nissany Z vždycky byly vozy, určené primárně pro Ameriku a úspěch v USA de facto určuje osud této modelové řady (i když nové vedení automobilky říká, že zetko je „safe“ bez ohledu na vývoj situace u značky). No a aktuální generace se tam prodává od roku 2022 a já si od počátku mohl hlavu ukroutit, jak jsem nechápal špatné prodeje takového auta, hlavně tedy s ohledem na situaci u hlavního konkurenta – Toyoty Supra, která si i na sklonku své kariéry vedla mnohem lépe. Jistě, první rok poznamenaly výpadky výroby a popravdě řečeno Nissan Z není úplně výkřik nejnovější techniky, ale zrecyklované 370Z, ale kdo to ví? A hlavně – koho to zajímá? Je, respektive byla to sportovní novinka s fakt cool retro designem, tak proč byl větší zájem o staré překarosované BMW?

Situace se však naštěstí začala obracet vloni, to Nissan Z zamířil do 3164 garáží, zatímco supra, která letos vstupuje do svého posledního roku (produkce skončí na jaře 2026) si našla 2615 majitelů. Ovšem letos je situace úplně jiná. V prvním čtvrtletí 2025 už má Fairlady Z na kontě 2154 aut, což je meziroční nárůst o 221 %, zatímco Supra strmě spadla na 421 kusů.

Nissan Z si letos dokonce vede tak dobře, že naprosto zastínil Mazdu MX-5 a Subaru BRZ. Roadster (a targa) uspěl jen u 1146 fandů a kupé u 802. Nebýt GR86, stalo se Z japonským králem sportovních aut v USA, Nestalo se, ale bylo to těsné, hachiroku si udělalo 2777 čárek. 😉 Mimochodem dárce orgánů supry se prodalo 520 kusů, což je kupodivu nárůst skoro o třetinu. A když už je řeč o sporťácích v Americe, výsledky Z a GR86 nejsou vůbec špatné v porovnání s dlouholetým králem segmentu, Ford letos prodal zatím pouze 9377 mustangů, což je meziroční propad téměř o třetinu. To už se víc prodává toho dementního elektrického crossoveru Mustang Mach-E (11 607 ks).