/ Suzuki Fronx propadlo v crashtestu. Prodej zastaven. /

Ještě poměrně nedávno byla auta pro asijskopacifické, africké a jihoamerické trhy vyráběna s dost nízkými nároky na pasivní bezpečnost, to se ale změnilo a dnes už běžně dosahují v crashtestech Latin NCAP a ANCAP pětihvězdičkových výsledků. Nevím, jestli je metodika stejná jako v Americe nebo Evropě (asi ne), ale stejně je to velký posun. Ale teď velký rozruch vyvolal test oblíbeného Suzuki Fronx, které zřejmě časem nahradí model Vitara i u nás. Získalo totiž pouze jednu hvězdu z pěti a moc nechybělo a byla to nula.

Při testu čelního nárazu totiž selhal vzadu bezpečnostní pás a dumík narazil hlavou do řidičova opěradla. Zřejmě by to v reálu nebylo fatální, na rozdíl od situace, kdyby se to stalo vpředu, ale výsledek testu je prostě rázem nula. Co je ale možná paradoxně trošku větší problém – ochrana dětí v autosedačce. Tam dosáhl Fronx jen 40 %, což je hraniční hodnota, pod ní by již nezískal ani jednu hvězdu. A bohužel ani kdyby pás neselhal, nedopadl by Fronx nijak zázračně. ochrana dospělých je na 48 %, přičemž dvě hvězdy se udělují za minimálně 50 %. V nebezpečí je hlavně řidičův hrudník při ofsetovém nárazu. Ale za bezpečnostní asistenty má tři hvězdy 😀 a za ochranu chodců dokonce čtyři.

Takže velký špatný. Suzuki okamžitě zareagovalo, prodej Suzuki Fronx byl kompletně pozastaven do doby, než inženýři v Hamamacu „plně porozumí výstupům ANCAP“. V první řadě bude provedena svolávací akce na potenciálně vadné spony pásů, ale zjevně bude Fronx té péče potřebovat ještě trochu víc. Takže je asi dobře, že tu Fronx zatím nemáme.
Bohužel je to v poslední době u Suzuki už druhý průšvih, před rokem si odnesl jednu hvězdu v ANCAP i Swift, jenž má v Evropě tři. Do asijských verzí totiž Suzuki nedalo jistou výztuhu, jíž maďarské swifty mají. Nevím, jestli to jsou dobré signály pro zákazníky značky…