/ Mazda3 (2027): už zase nic nového. Jak je to možné? /

Mazda představila kompakt Mazda3 MY2027 a změny jsou z kategorie „my už ale fakt nevíme co“. Jestli vás to opravdu zajímá, tak novinkou pro nadcházející rok jsou nové světlomety LED Matrix, které nově registrují i chodce a postarají se o to, aby ani oni nedostali v noci plnou nálož dálkových diod. No a pak je tu pár drobností jako vylepšený adaptivní tempomat, který může (ale nemusí) akceptovat značkami omezenou rychlost, balíček asistentů je nově „motorcyclist friendly“ a kdybyste měli problém se změnou jízdního pruhu (WHAT?), i tady mají kluci z Hirošimy nějaké řešení. A nesmíme zapomenout pár změn ve výbavách!

No a proč vlastně ten pobuřující titulek? Kontlolní otáška šoudluži: Kolik byste řekli, že Mazdě 3 je? Možná už to bude pět? Ale vůbec, přidejte… Tak šest? Děláte si srandu? Od debutu v Japonsku je to už osm! A víte, kolik Mazda trojce dopřála faceliftů? ŽÁDNÝ! Jasně, nepočítám nějaké ty detaily v rámci nových modelových roků. A nepočítám ani ostudné ořezání výkonu, aby motory Skyactiv, které prý původně měly ukázat vztyčený prostředníček nejen turbobenzinům, ale i hybridům 😀 , dneska vůbec prolezly emisemi a Mazda to tady nemusela s ostudou zabalit. Absurdní experiment Skyactiv-X také nevyšel (šokované emoji), takže co může vlastně Mazda dělat?

Nemyslel jsem to ale tak zle, jak to možná vypadá. 😉 Pokud jde o design, je jedině dobře, že se nic nemění. Sedan sice trošku zapadl, ale 5D je stále naprosté zjevení – být osm let v řadě nejhezčím autem ve třídě – kdo z vás to má (a asi ještě chvíli vydrží… 😮 )? I dnes, když potkám trojkový hatch, se ohlédnu, ten design je naprosto geniální. Fakt pochybuji o tom, že se na tohle dá navázat někdy něčím lepším, zvlášť když vidím novou CX-5… To samé interiér – mainstream je mimo a většina prémiové konkurence také – design i materiály stále top. Co byste na tom zlepšovali?

No a pak tu jsou oblasti, kde prostě nic dělat nejde – Ačkoli má trojka tuhou nápravu, proslulou svou kompaktností, prostornost vzadu a v kufru je zoufalá. A co se týče kombinace jízdních vlastností a kvality jízdy a komfortu, víc zázraků už také dělat nelze – zase kompromis. A o motorech už jsme mluvili. Jsem si jistý, že Mazda tohle všechno ví – design prodává a Mazda3 se stále velmi dobře prodává. Facelift by to mohl jen zkazit a pak tu jsou oblasti, které vylepšit prostě nejdou. Takže to máme osmileté auto, o které je stále zájem, aniž by na něj někdo musel sáhnout. A to je super, ne?

Pro automobilku určitě. Jen nevím, jestli si koupíte po skončení dvou leasingů to samé auto ještě potřetí… 😉

1 komentář

  • Poslední otázka je super, sám mám 2019, 2,5l z US a vůbec nevím, za co bych ji měnil… možná Civic… možná z US Integru a nebo znovu 3 s oturbenou 2,5… Corolla GR je asi nedostižná…

Zanechte svůj komentář