/ Honda unplugged: co bude po zaříznutí elektromobilů Zero? /

Honda docela nedávno přiznala, že jí vývoj nové generace elektromobilů stál stovky miliard dolarů a přes to všechno si spočítala, že jejich produkce by kvůli omezené velikosti trhu ztrátu nesnižovala, ale naopak dále zvyšovala, proto se rozhodla vůbec modely Honda Zero nevyrábět (s výjimkou modelu Zero Alpha) a odesl to i partnerský projekt Afeela, vytvořený se Sony. Přitom to vypadalo tak slibně – byla avizována (relativně) nízká váha, použití plochých akumulátorů a slibována vysoká účinnost pohonného systému… Podle mě je to z dlouhodobého pohledu velká chyba, ale nejsem analytik z Tokia.

Takže co teď? Honda předevčírem představila svou nejnovější vizi dalšího vývoje a pokud byste si mysleli, že vzhledem k ropné krizi na Blízkém východě dala elektrickou zpátečku nebo alespoň neutrál 😉 , svou budoucnost pro minimálně 15 dalších let vidí jasně – nebude rozhodně bateriová a prezident Toshihiro Mibe přiznal, že původní plán do roku 2040 prodávat pouze elektromobily a vodíková auta nebyl reálný. Takže co nás tedy místo toho čeká?

Honda naštěstí několik posledních let nevyvíjela pouze elektromobily a motor pro formuli 1 ( 😀 😀 – já vím, to bylo hnusné), ale pokročila i v oblasti hybridních pohonů. A tak nás (celosvětově) jen do roku 2030 čeká 15 nových hybridních modelů (byť většina pro Severní Ameriku). Ty kompaktní (např. Civic, ZR-V nebo CR-V) dostanou úplně novou, lehčí platformu a vylepšený dvoumotorový hybridní pohon 2.0 i-MMD, souběžně s tím se vyvíjí 1.5 i-MMD pro malá auta a pro midsize modely se připravuje úplně nový hybridní pohon se šestiválcem. Honda také oznámila, že pracuje na elektrickém pohonu zadních kol pro hybridní modely. Důvod, proč nemá CR-V e:PHEV pohon AWD, jsou totiž velké baterie, které neumožňují instalaci kardanu. Nově tedy budou moci mít čtyřkolku i plug-iny.

Do vývoje a výroby nových hybridních systémů a související techniky Honda investuje celkem 28 miliard dolarů. Nový hybrid pro kompaktní modely dorazí už příští rok (Civic 12G?), bude o 10 % úspornější a nabídne větší zábavu za volantem, šestiválcový hybrid bude mít premiéru v roce 2028 a přinese o 30 % vyšší účinnost oproti současným benzinovým motorům V6 a přitom o 10 % lepší dynamiku.

O elektromobilech však ani zmínka. To ale samozřejmě neznamená, že i to málo, co dnes existuje, zmizí. V Japonsku Honda pomalu rozšiřuje portfolio elektrických kei, v Číně sice škrtla na poslední chvíli (oficiálně odložila) prodej velkého SUV Honda Ye S7, ale v nabídce jsou dvojice e:NS1/e:NP1 a e:NS2/e:NP2 (ta nedávno dorazila i do Japonska a uměl bych si ho představit i v Evropě) s vlastní platformou i technikou. A v Indii se bude vyrábět jediné přeživší SUV Zero Alpha, což by měl být globální model, co se podívá i k nám. To byl tedy alespoň donedávna plán…

Zanechte první komentář