Novinky

F1 2022: na domácí trati Hondy získává Verstappen titul mistra světa!

Po trošku smolném výsledku Maxe v Singapuru byla velká šance, že pilot Red Bullu získá titul při GP Japonska, dokonce se objevily (samozřejmě žertem míněné) konspirace, že to v Singapuru bylo naplánováno. Na okruhu Suzuka se tak monoposty Red Bull Racing už od prvního tréninku objevily s logem HRC na čumáku a místo emblému HRC se na kryt motoru poprvé od loňska vrátil nápis Honda. Kvalifikaci Verstappen vyhrál před Leclercem o pouhou setinu sekundy, druhá řada patřila Sainzovi a Pérezovi. Poměrně slušně zajel Tsunoda, kvalifikoval se 13., Gasly si stěžoval na brzdy a vypadl už v první části (17. místo) a startoval z boxů. Také formule AlphaTauri dostaly na motor nápis Honda.

Závod se jel za mokra, po startu se sice na chvíli dostal do vedení Leclerc, ale Max jej dokázal objet zvenku a vrátit se na první místo. Start se obešel bez velkých karambolů, ale ve třetím kole havaroval Sainz a závod byl přerušen snad na hodinu a půl. Na trať se vyjelo asi na posledních 40 minut. Pak byl odstartován pro jistotu letmo a Max vydržel na první příčce až do cíle, kde si vyjel na Leclerca zhruba čtvrtminutový(!) náskok. Na ostatních příčkách probíhaly sem-tam nějaké souboje, předjíždění však bylo kvůli podmínkám na trati minimum. Pár kol před cílem se několik jezdců (vč. Tsunody a Gaslyho) rozhodlo rozhodlo přezout na čerstvé přechodné pneumatiky, což přineslo několik pěkných předjížděcích manévrů, hlavně v podání Alonsa a Russela. Zapředjížděl si i Tsunoda, ale ten na rozhodnutí prodělal dvé pozice. Nebyl však na bodech, tak o moc nešlo.

V závěru probíhalo několik velmi těsných soubojů, tím pro nás nejzajímavějším byl ten o druhé místo, kde Pérez drtil Leclerca, ale nedokázal jej předjet. Zlom přišel v předposlední zatáčce, kde Leclerc pod tlakem konečně chyboval, zkrátil si trať a přestože projel cílem jako druhý, po zasloužené penalizaci skončil třetí. Red Bull s Hondou tedy v Suzuce získaly double – a Max Verstappen se navíc stal mistrem světa! Neodjelo se sice přes 75 % vzdálenosti závodu, ale pravidla říkají, že pokud je závod přerušen a poté restartován a dojetý do konce, uděluje se plný počet bodů bez ohledu na absolvovaný počet kol. Honda tedy má v nové éře F1 druhý titul jezdců a možná už v příštím závodě oslaví i zisk poháru konstruktérů.

– Alexander AlbonWilliams0

4 komentáře: „F1 2022: na domácí trati Hondy získává Verstappen titul mistra světa!

• Závod o ničem, ale paráda, že „je to tam“ zrovna v Suzuce, Honda si to zaslouží.

Za zmínku stojí ještě Latifi, možná nakonec přecejen našel zkratku, 9. místo znamená, že už má jen o 2 body méně než Albon a stejně jako De Vries… (komu stojí za to platit něco takovýho jako Williams…?).

• Ještě mě zaujalo, že za posledních 7 závodů získaly béčkové týmy Ferrari pouhý jeden jediný bod, a to Zhou v Monze. Magnussen, Schumacher ani Bottas se do první desítky nedostali ani jednou. Že by jim to v Maranellu šidili víc než dřív?

Zvlášť u Alfy je to zajímavé, protože z prvních devíti závodů měli 51 bodů a z dalších devíti jen ten jeden z Monzy.

Líp je na tom paradoxně i Williams, který získal v posledních závodech 5 z 8 bodů. Celkově je zajímavé, že Ferrari je o dost lepší než Mercedes, ale v béčkových týmech jsou ty s Mercedesem lepší, hlavně v poslední době (Alfa je sice i přes tu mizérii pořád před Astonem, ale ten se Strollem žádnou větší šanci stejně nemá).

• Jo, zajímavý poznatek. Myslíš, že jim to F škrtí? Ono to může být prostě jen rozdílným progresem jednotlivých týmů a tím, že všechny body vyzobaly top týmy. Ale nemusí…