Toyota koupí továrnu TPCA v Kolíně, přestane vyrábět Aygo!

Toyota a Peugeot-Citroën prý (podle informací francouzského deníku Les Echos) přestanou v roce 2021 společně vyrábět městské minivozy Aygo, C1 a 107 v kolínské továrně TPCA. Ale středočeská fabrika se naštěstí nezavře. Toyota by měla koupit od PSA jejich podíl a promění TPCA ve vlastní podnik. Co a kdy se v něm bude vyrábět, není zatím známo. Jedná se sice o neoficiální informaci, k níž se obě strany zatím vyjadřují vyhýbavě jedna ze stran, ale něco v tomto smyslu už naznačují starší zprávy.

Kolíňata se sice stále prodávají dobře a pro Toyotu je aygo modelem, který ke značce přivádí nové mladé lidi, ale produkce generuje příliš malý zisk, proto by do budoucna měl být nejmenším modelem značky v Evropě zase yaris. Spolupráce Toyoty a PSA bude i nadále pokračovat v oblasti lehkých užitkových modelů, dokonce se v této oblasti ještě rozšíří. PSA bude pro Toyotu vyrábět dodávky v severofrancouzském Sevelnordu a ve španělském Vigu.

Zdá se, že iniciativa vzešla od PSA, které má dost starostí (a výrobních kapacit) se značkou Opel a Toyotě to zřejmě nijak zvlášť nevadí, nebude totiž tak závislá na tom, jak dopadne obchodní spolupráce EU a Velké Británie po odchodu UK z unie.

2 komentáře: „Toyota koupí továrnu TPCA v Kolíně, přestane vyrábět Aygo!

 • 24.11.2018 (12:55)
  Trvalý odkaz

  Bylo by fajn, kdyby Toyota začala u nás v Kolíně vyrábět něco použitelnějšího než Aygo… Koukal jsem, že v UK teď dělají Auris (továrna Burnaston) plus vyrábí motory VVT-I (továrna Deeside).
  A nebo by tu mohli udělat první evropský závod pro Lexus 😉 Na počátku tu měla stát továrna BMW, tak by se to trochu přiblížilo původním kolínským „high-end“ plánům.

  • 25.11.2018 (7:35)
   Trvalý odkaz

   Aygo skončí docela určitě, ale co bude místo něj, to je otázka.
   Lexus určitě ne, Evropa je na to moc malý trh, spíš bych to viděl na nějaké SUV. C-HR nebo RAV4.

Komentáře nejsou povoleny.