Novinky

F1 2022: Red Bully dominovaly v Imole

Opravdu parádně se vydařil uplynulý víkend týmu Red Bull Racing. Max zvítězil v kvalifikaci, která však byla kvůli dešti a několikanásobnému zastavení dost divoká a svůj vliv tudíž sehrála i náhoda. Ta pro změnu nenahrála Sergiovi, jenž zvládl zajet až sedmý čas. Nicméně na startovním roštu sprintového závodu stál vedle Maxe vedoucí závodník průběžného pořadí Leclerc s ferrari. Za zmínku ještě stojí, že po havárii v kvalifikaci jeho týmová kolega Sainz startoval 10.

Start Maxovi nevyšel a propadl se na druhé místo, kde vydržel většinu závodu, avšak s konstantním rozdílem cca 1,5 s za Leclercem. Zato vzadu bylo na co se dívat. Pérez se probojoval na 3. příčku a Sainz skončil těsně za ním. U Alpha Tauri panovaly smíšené pocity, tým přivezl do Imoly novou podlahu, ale Gaslymu asi nesedla, protože po mizerné kvalifikaci dojel ve sprintu tam, kde začal, tedy 17., potěšil ale Tsunoda jenž získal 4 pozice a posunul se na 12. místo. S blížícím se koncem sprintu začal mít Leclerc problémy s pneumatikami a dvě kola před koncem si jej Max krásně vychutnal a do cíle přijel se skoro třísekundovým náskokem. A to vypadalo před závodem slibně, protože týmy už nemohly měnit nastavení.

Nedělní závod začínal za mokra a start se naopak vůbec nepovedl Leclercovi, dostal se před něj nejen Pérez, ale i Norris s mclarenem. Ještě hůř dopadl Sainz, kterého sestřelil hned v první zatáčce Ricciardo s druhým macem (díky 🙂 ). První kola probíhala na osychající trati v očekávání, kdo první přezuje na suché a to za situace, kdy Max vedl o cca 7 sekund před Sergiem a Lec za ním jezdil zhruba 2 s. Ze špičky to byl Pérez, když o kolo později zajeli do boxů i Verstappen s Leclercem, ferrari se před něj nakrátko dostalo, naštěstí se mu hned povedlo se vrátit na druhé místo a vybudovat si opět náskok kolem 2 s. Pro Maxe to byl nudný závod, zvítězil s náskokem 16,5 s(!) ale má z tohoto víkendu plný počet bodů za dvě vítězství a nejrychlejší kolo. Na Sergia nebezpečně dotíral Leclerc, ale na konci rovinky vždy dokázal Pérez poodjet (VTEC kick in yo 😀 ). Snahu devět kol před koncem Leclerc přehnal, přetočil se po chybném přejetí obrubníku a dotkl se bariéry. Avšak s typicky hamiltonovským štěstím, pouze lehce poškodil nos, takže se po návštěvě mechaniků vrátil do závodu a ještě stihl předjet tři auta a dokončit na 6. místě.

Jedním z nich byl bohužel i Tsunoda, který zvládl řadu pěkných předjíždění a jezdil na 6. příčce. Týmový kolega Gasly bohužel celý závod visel za Albonem (Williams(!!!), ale radost nám přesto dělal, protože za sebou celý závod dokázal držet Hamiltona, jenž potupně dostal od Maxe kolo. Jestli také nejste příznivci arogantního ufňukánka, určitě vás potěší, že týmový kolega Russel dojel 4. a průběžně vede o 21. bodů. Příděl bodů Red Bullu prospěl, Verstappen už je druhý (avšak se ztrátou 27 bodů) a Pérez třetí. V PK Red Bull poskočil na druhé místo a ztrácí jen 11. bodů. Alpha Tauri se díky Yukimu dostala na 7. příčku, on samotný je 12., čtyři body před Gaslym.